ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLARDA MÜKEMMELLİYETÇİLİK

Özel yetenekli çocukların özelliklerinden biri de mükemmelliyetçi olmalarıdır. Mükemmelliyetçilik çocukları olumlu etkileyebildiği gibi olumsuz da etkileyebilmektedir. Çocukların bir işi en iyi şekilde yapmak istemelerini sağlayan motivasyon olumlu özellik olarak ortaya konulmuşken hatalara odaklanma, yanlış yapma kaygısı, ulaşılamayacak yüksek hedefler belirleme olumsuz özellikleri arasındadır. Mükemmelliyetçiliğin bu olumsuz yönleri çocuklarda bazı dikkat edilmesi gereken noktaların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Peki bu dikkat edilecek noktalar nelerdir, hep birlikte inceleyelim.

  • Başarısız olma, yanlış yapma kaygısı olan çocuklar normalde iyi yapabileceği işlerden kaçınıp işe başlamaktan uzak durabilirler.
  • Sadece kusursuz yaptıkları alanlara odaklanıp diğer yetenekli olduğu alanlardan uzaklaşabilirler.
  • Bir işte başarısız olduklarında depresyon, yeme bozukluğu ve kaygı yaşayabilirler.
  • İşleri husursuz bir şekilde yapma hırsı ilgilerinde azalmaya sebep olabilirken aynı zamanda çevresindekilerle iletişim problemlerine yol açabilir.

Anne-Babalar Dikkat!

Bahsedilen olumsuzlukların ortaya çıkmasına ve çocukların etkilenmesine anne-babalar da sebep olabilmektedir. Bu sebeple ebeveynlerin bu olumsuzlukların önüne geçmek için göz önünde bulundurması gereken durumlar vardır.

  • Anne babanın mükemmeliyetçi olması çocukların da mükemmeliyetçi olmasına sebep olabilir. Bu yüzden ortaya çıkacak sorunlara karşın ailenin de tutumlarını gözden geçirmesi ve değiştirmesi önemlidir.
  • Ebeveynler çocuklarını başka insanların yanında eleştirmemeli, bir işi yapma konusunda çocukların üzerinde baskı kurmamalıdır.
  • Çocukların başarıları değil, çabaları övülmeli yani sonuca değil sürece odaklanılmalıdır.
  • Olumlu ve olumsuz eleştiriler çocukların kişiliğine değil davranışlarına yapılmalıdır.
  • Ebeveynler kendi davranışları ile çocuklarına mükemmelliyetçiliğin olumlu kullanımına örnek olmalıdır.

Anne-baba olarak bu noktalara dikkat ettikten sonra çocuklarımızın mükemmelliyetçiliğinin olumlu etkilerini artırmak için onları doğru yönlendirmemiz şarttır. Mükemmelliyetçi çocuk her şeyi en iyi şekilde yapmak, kendini geliştirmek ister. İşte BİLSEM ZEKA tam da onlara göre! Çocuklara baskı yapmadan, onları eleştirmeden keyifle zeka gelişimlerine katkı sunan BİLSEM ZEKA uygulamasını hemen indirmek için

AppStore: https://bit.ly/bilsemapp

PlayStore: https://bit.ly/bilsemzeka

Öğrenci Sınıf Bilgisi
Görüşme Saati