2023 Bilsem Sınavı Sonuçları Açıklandı

Herkese zeka dolu günler, bildiğiniz gibi BİLSEM Bireysel Değerlendirme Sınav Sonuçları Açıklandı. Bu yazımızda sınav ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz bazı hususları sizler için bir araya getirdik. 

 

2023 Bilsem Sınavı Sonuçları

Bilsem sınav sonuçlarına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz. Açılan sayfada TC kimlik numarası, doğum tarihi ve ekrandaki kodu yazarak sonuçlara ulaşabileceksiniz.

https://www.meb.gov.tr/sinavlar/sorgu/diger/Ss/2023/bilsem_14042023_dryklchek/Ss.asp

Bu yıl 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri için aday gösterilme imkanı sağlandı. Geçen yıllarda olduğu gibi 4. sınıflar dahil edilmedi. 14 Ocak – 09 Nisan 2023 tarihleri arasında genel zihinsel yetenek alanı için “Zihinsel Performans Değerlendirme Testi”, resim yetenek alanı için “Görsel Algı Testi” ve müzik yetenek alanı için “Müzikal Yatkınlık Testi” uygulandı.

Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenciler için yetenek alanlarına ve sınıf düzeylerine göre belirlenen taban puanlar da açıklandı. Böylece, öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda en uygun bilim ve sanat merkezlerine yerleştirilmesi hedeflendi.

Sınıf DüzeyiGenel Zihinsel Yetenek AlanıResim Yetenek AlanıMüzik Yetenek Alanı
1.sınıflar807783
2.sınıflar807783
3.sınıflar807783

Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin giriş belgeleri, 09 Mayıs 2023 tarihinden itibaren kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden alınabilecek.

Eğer sonuçlara ilişkin bir şüpheniz varsa var olan sonuçlara itirazda bulunabilirisiniz. Bununla ilgili açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Bilsem Sınavı sonuç itirazları

Bilsem sınav sonuçlarına itiraz süreci, öğrenci velilerinin il millî eğitim müdürlüklerine yazılı olarak başvurması ile başlar. İtiraz dilekçesi, öğrencinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, sınav tarihi, sınavda hangi alandan kaç puan aldığı, hangi soruların doğru cevaplandığını iddia edildiği ve itiraz gerekçesi detaylı bir şekilde belirtilerek hazırlanır.

İtiraz başvuruları, sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren belirlenen süre içinde yapılmalıdır. İtiraz süresi, genellikle sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren bir hafta ya da on gün olmaktadır.

İtiraz dilekçeleri, öğrencinin sınava girdiği alanda uzman öğretmenler tarafından tekrar incelenir. İtiraz edilen soruların cevap anahtarları, öğrencinin cevap kâğıdı ve sınav soruları, uzman öğretmenler tarafından tekrar değerlendirilir ve itirazın gerektiği durumlarda düzeltme yapılır.

İtiraz sonucunda puanı değişen öğrencilerin yeni puanları açıklanarak, Bilsem’e yerleştirme işlemleri yeniden yapılır. İtiraz sonucunda puanı düşen öğrencilerin yerleştirme hakkı iptal edilebilir. Bu nedenle, itiraz başvurusunda bulunmadan önce, öğrencinin sınav sonuçları ve itirazının sonucunda alabileceği olası riskler detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir.

Sayısal

Hafıza

Sözel

Görsel

Mantık

Dikkat

Çocuklarımızın okul derslerinde başarı, yeni nesil sınavlara adaptasyon, zeka ve dikkat gelişimi için en büyük yardımcısı olan Bilsem Zeka’da şimdi kampanya var.

Uygulamamızı aşağıdaki linklerden ücretsiz indirebilirsiniz 

Dilerseniz web portalmınızdan da uygulamayı indirmeden kullanabilirsiniz.

Öğrenci Sınıf Bilgisi
Görüşme Saati