ÖĞRENCİLER YARIYIL TATİLİNİ NASIL GEÇİRMELİDİR?

Öğrencilerin karnelerini almasıyla birlikte 2 haftalık bir tatil süreci başlamaktadır. Öncelikle çocukların aldıkları karne ile ilgili eleştirel ve yargılayıcı bir tutum sergilemek öğrencilerin okuldan uzaklaşmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle varsa öğrencilerin eksiklerinin sebepleri yapıcı bir yaklaşımla irdelenmelidir. Aynı zamanda anne-baba olarak ebeveynler de kendi eksikleri üzerine düşünmelidir.

Tatil sürecinde çocukları derse boğmak doğru bir yaklaşım değildir. Tatilde çocukların dinlenmesine fırsat tanımak gerekir. Çocukları fazla sıkmadan ders tekrarı ve ödevlerini yapmalarına destek olunmalıdır. Çocukların aileleriyle gerçekleştirilecek etkinlikler, arkadaşları veya akrabaları ile vakit geçirerek sosyalleşmesi, bol bol oyunlar oynamaları tatilin verimli geçmesine yardımcı olabilir. Ayrıca öğrencilerin tatil döneminde de kitap okumaya devam edebilmeleri için ailecek kitap okuma saatleri düzenlenebilir. Bununla birlikte çocukların fiziksel aktiviteler yapmaları ve doğayla iç içe olmalarına fırsat verilmelidir.

Çağın getirdikleri ile artık ilkokul öğrencileri de çok fazla teknolojik cihazlarla vakit geçirebilmektedir. Normal zamanda olması gerektiği gibi tatil sürecinde de çocuklara teknoloji sınırı konulmalıdır. Ebeveynler telefon, tablet veya bilgisayarı tamamen yasaklamak yerine internette nasıl ve neyle vakit geçirdiklerini takip etmelidir. Çünkü artık internette de faydalı içerikler görmek mümkündür. Farklı site ve uygulamalarla eğitici oyunlar çocuklar için verimli olabilmektedir. Zeka, dikkat ve konsantrasyon geliştirici oyunlar tercih edilebilir. Hem eğlendiren hem zeka gelişimine yardımcı BİLSEM ZEKA uygulaması da yarıyıl tatilinde çocuklar için katkı sağlayacaktır.

BİLSEM ZEKA uygulamasını indirmek için;

AppStore: https://bit.ly/bilsemapp

PlayStore: https://bit.ly/bilsemzeka

Öğrenci Sınıf Bilgisi
Görüşme Saati