ÇOCUKLAR İÇİN ZEKA GELİŞTİREN 5 OYUN

Her çocuk oyun oynamaya bayılır. Bazı oyunlar çocukların fiziksel, sosyal, psikolojik ve bilişsel gelişim alanlarına katkı sağlamaktadır. Bu yazıda çocukların bilişsel gelişimine katkı sağlayan oyunlardan bahsedeceğiz.

1.Yap-Boz (Puzzle)

Yap-boz bir tablonun parçalara ayrılıp birleştirilmesine dayalı bir oyundur. Hem eğitici hem de öğretici olan oyun bilişsel yeteneği artırır. Çocukların konsantrasyonunu ve motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlar. Ayrıca çocuklar parçadan bütüne ulaşmaya çalıştığı için hayal gücünü ve görsele bakarak ürün ortaya koymaları analitik düşünme becerilerini geliştirir.

2. Strateji Oyunları

Strateji oyunları, oyuncuların kendilerine özel taktiklerinin büyük önem taşıdığı, karar verme becerisi gerektiren oyunlardır. Satranç, dama, solo test, dokuz taş, sayı bulmaca, üç taş, 4×4 dama gibi oyunlar strateji oyunları arasında yer alır. Çocuklar oyun esnasında bir sonraki hamleyi de düşünerek planlı bir şekilde hareket ettiği için bilişsel gelişime katkı sağlar. Yaratıcılığı, analitik düşünmeyi ve dikkati geliştirir.

3. Amiral Battı Oyunu

10×10 kareden oluşan oyun rakibin gemilerini batırmaya yönelik bir oyundur. Bu oyun, strateji ile birlikte tahmin yeteneği ve sayısal zeka da gerektirmektedir. Kağıt üzerinde bilişsel gelişime katkı sağlayan oyunlar arasında en eğlenceli oyunlardan biri olarak efsaneleşmiştir.

4. İşlem Oyunları

İşlem oyunları akıl ve zeka oyunları arasında işlem yaparak sonuca ulaşılan oyunlardır. Kendoku, işlem karalama, çarpma, kapsül, işlem karesi, sütun işlem oyunları olarak oynanan oyunlardır. Bu oyunlar problem çözme yeteneğini, uzamsal becerileri, akıl yürütme ve muhakeme becerilerini geliştirir.

5. Bil Bakalım Kim Oyunu

Geçmişten beri oynanan bil bakalım kim oyunu, mantık ve hafıza gelişimi açısından oldukça faydalı oyunlar arasındadır. Oyun karakterlerin olduğu kartlar arasından rakibinizdeki karakteri tahmin etmeye çalışarak oynanır. Bu oyunda önemli olan doğru soruları sormak ve karakterleri hafızada tutmaktır. Hafıza gelişimi açısından büyük önemi olan oyun aynı zamanda mantık gelişimine de katkı sağlar.

Yukarıda bahsedilen oyunlar çocukların zekasını geliştirmek için oldukça faydalıdır. Teknolojinin gelişmesiyle, günümüzde oyunlar da dijital ortama kaymış durumdadır. Çocukların ekran süresine dikkat ederek bu oyunları oynamalarına izin verebilirsiniz. Nereden ulaşacağız diye düşünüyorsanız BİLSEM ZEKA uygulaması ile çocuğunuz hem eğlenecek hem de zekasını geliştirebilecek. Uygulamayı indirmek için hemen tıklayın!

Bilsem ikinci aşama sınavına hazırlık için size özel büyük bir indirimi kaçırmayın. Kısa bir süreliğine 3 Aylık Bilsem Zeka Aboneliği ve 5 Bilsem Prova biletinden oluşan Jet paketimize siz de sahip olabilirsiniz. Ayrıca paketin içerisinde 6 özel ders, 2 zeka oyunları dersi ve tamamı video çözümlü binlerce soru bulunmaktadır. Eğer avantajlı hazırlık paketlerine bakmak ve satın almak  isterseniz BURADAN erişebilirsiniz.

Öğrenci Sınıf Bilgisi
Görüşme Saati