BİLSEM MÜLAKATINDAN NELER SORULUYOR? KAÇ SORU VAR?

Bilsem Mülakatta Kaç Soru Var

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM), Türkiye’nin en yetenekli öğrencilerini keşfetmeyi ve onlara özel bir eğitim ortamı sunmayı amaçlayan bir programdır. BİLSEM’e kabul süreci oldukça zorlu olmakla birlikte, bu programa katılmak birçok öğrenci için büyük bir fırsat sunmaktadır.

Bu yazıda, BİLSEM’e kabul süresinin ikinci aşaması olan BİLSEM mülakatları hakkında merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Mülakatta kaç soru sorulduğundan, hangi konulardan soru geldiğine ve mülakata nasıl hazırlanabileceğinize dair bilgiler içeren bu yazı, BİLSEM Mülakatlarına katılmayı düşünen tüm öğrenciler için oldukça faydalı bilgiler içermektedir.

Bilsem Mülakat Hazırlık

Whatsapp icon

BİLSEM Mülakatında Neler Soruluyor?

Bireysel değerlendirme aşamasında öğrencilere genellikle akademik yetenekleri, motivasyonu ve genel bilgi düzeyini ölçmeye yönelik sorular sorulmaktadır. Matematik, fen bilimleri, dilbilgisi gibi alanlardaki bilgi düzeyini ölçen soruların yanı sıra, öğrencilerin proje yapma becerileri ve öğrenme hedefleriyle ilgili sorular da sorulmaktadır. Ancak, mülakat süreci zaman içinde değişebilir ve her BİLSEM Merkezi farklı konulara odaklanabilir.Bilsem Bireysel Değerlendirme

Ancak belirtmek gerekir ki, BİLSEM Bireysel Değerlendirme (2. aşama) için çıkmış sınav sorularına veya benzer içeriklere ulaşmak mümkün değildir. Bunun nedeni, BİLSEM Bireysel Değerlendirme geçmişte zeka ölçekleri kullanılarak ve mülakatlar şeklinde gerçekleştirilmiş olmasıdır. Zaten adından da anlaşılacağı üzere, Bireysel Değerlendirmede “yeteneklerin değerlendirilmesi” esas alınır. Ancak genel olarak, BİLSEM mülakatlarında şu tür sorular sorulabilir: 

  • Akademik Yetenekler: Matematik, fen bilimleri, dilbilgisi gibi alanlardaki bilgi düzeyinizle ilgili sorular. Proje veya deney yapma becerileriniz hakkında sorular.
  • Motivasyon ve İlgi Alanları: Bilim ve sanatla ilgili neden ilgileniyorsunuz? Hangi konularda derinlemesine çalışmak istiyorsunuz?
  • Genel Kültür ve Bilgi Düzeyi: Güncel olaylar hakkındaki bilgilerinizi ölçen sorular. Genel kültürünüzü test eden sorular. 
  • Kişisel Gelişim ve İnsan İlişkileri: Grup içinde nasıl çalıştığınıza dair sorular. Hedeflerinize nasıl ulaşmayı planlıyorsunuz? 
  • Duygusal Zeka ve Problem Çözme Yetenekleri: Zor durumlarla başa çıkma yeteneğiniz hakkında sorular. Problem çözme sürecinizle ilgili senaryolar.

BİLSEM Mülakatta Kaç Soru Var?

BİLSEM Bireysel Değerlendirmede yani BİLSEM mülakatlarında zeka testleri uygulanmaktadır ve mülakatlar şeklinde yapılması nedeniyle belirli bir soru miktarı yoktur. 

Bilsem Mülakat Hazırlık

bilsem mülakat

BİLSEM Mülakatta Hangi Zeka Testleri Kullanılıyor?

BİLSEM bireysel değerlendirme sınavında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen zeka testleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı 2024 BİLSEM Bireysel Değerlendirme sınavında Wechsler (WNV) Yetenek Testi’nin uygulanacağını açıklamıştır. Geçmiş yıllara da baktığımızda BİLSEM bireysel değerlendirilme sınavında kullanılan zeka testleri şunlardır:

  • 2015 yılında 2, 3 ve 4. sınıflar için WNV (Wechsler Zeka Testi) 

  • 2016 yılında 1 ve 2. sınıflar için Kbit 2 (Kaufman Kısa Zekâ Testi), 3 ve 4. sınıflar için ise Wechsler Zeka Testi

  • 2017 yılında 1 ve 2. sınıflar için ASIS (Anadolu-Sak Zeka Ölçeği), 3. sınıflar için ise Wechsler Zeka Testi 

  • 2018 – 2019 ve 2019 – 2020 yıllarındaki BİLSEM seçmelerinde bireysel değerlendirme aşamasında kullanılan zeka ölçeği açıklanmadı.

  • 2021 – 2022 – 2023 BİLSEM sınavlarında BNV Zeka Testi

bilsemzeka-mülakat-avantajları

Sonuç olarak, BİLSEM seçme süreçleri, öğrencilerin bilimsel ve sanatsal alanlardaki potansiyellerini en iyi şekilde değerlendirerek, onları geleceğin liderleri ve başarılı bireyleri olarak yetiştirmeyi amaçlar. Her aşama, öğrencilerin güçlü yönlerini ortaya çıkararak, BİLSEM programına en uygun adayları seçmeyi hedefler.

Sayısal

Hafıza

Sözel

Görsel

Mantık

Dikkat

Çocuklarımızın okul derslerinde başarı, yeni nesil sınavlara adaptasyon, zeka ve dikkat gelişimi için en büyük yardımcısı olan Bilsem Zeka’da şimdi kampanya var.

Uygulamamızı aşağıdaki linklerden ücretsiz indirebilirsiniz 

Dilerseniz web portalmınızdan da uygulamayı indirmeden kullanabilirsiniz.

Öğrenci Sınıf Bilgisi
Görüşme Saati