ÇOCUKLARDA MERAK VE ÖĞRENME İLİŞKİSİ

Doğuştan itibaren insan merak duygusuna sahiptir. Bebeklerde bu duygu kendi bedenlerini, diğer insanları ve çevreyi keşfetme isteğiyle kendini gösterir. 3 yaş dolaylarında ise çocukların çok fazla soru sormaları merak duygularını yoğun yaşadıklarına işarettir. Çocuklarda görülen bu merak, aynı zamanda öğrenme isteğinin göstergesidir. Dolayısıyla çocukların öğrenme hevesleri okuldan önceki dönemde yani evde başlamaktadır.

Çocuklarda var olan merak duygusu, çevrenin etkisiyle daha da gelişebildiği gibi aynı zamanda körelebilmektedir. Bu nedenle ebeveynler çocukların merak duygusunu geliştirmek için dikkatli olmaları gerekir. Çocukların sorgulamaları ve merak duygularının devam etmesi için sorulan sorulara sabırlı bir şekilde çocukların anlayacağı bir üslupla cevap verilmelidir. Çocukların sordukları sorulara ani tepkiler verilmemeli ve yadırganmamalıdır. Bununla birlikte konuşulan konuyla ilişkili olan başka konular hakkında merak uyandırmak ve onu öğrenmeye yönlendirmek faydalı olmaktadır.

Sorulan sorular ve merak edilen konulara sözel olarak yanıt vermenin yanında oyunlar, videolar ve kitaplarla bilgilendirmeler yapılabilir. Böylece çocukların merak duyguları pekişmiş olur ve bu durum da zeka gelişimine katkı sağlamaktadır.

Ebeveynlerin çocukların meraklı sorularını önemsememeleri, soruları cevapsız bırakmaları veya geçiştirmeleri çocukların öğrenme isteklerini köreltir. Zamanla çocuklar merak etmeyi ve soru sormayı bırakır. Yeni şeyler öğrenmeye isteksiz hale gelirler. Bu da zeka gelişimi açısından çocukları olumsuz etkilemektedir.

BİLSEM ZEKA uygulamasında çocukların merak duygularını pekiştirecek ve öğrenme isteklerini karşılayacak pek çok beyin egzersizi bulunmaktadır. Siz de hemen BİLSEM ZEKA’yı indirerek çocuğunuzun bu egzersizlerle zeka gelişimine katkı sağlayın! Uygulamayı indirmek için;

AppStore: https://bit.ly/bilsemapp

PlayStore: https://bit.ly/bilsemzeka

Öğrenci Sınıf Bilgisi
Görüşme Saati