ÇOCUKLARIN ZEKA GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN 5 BESİN

Vücuda giren besin ögelerinin bireylere farklı etkileri olmaktadır. Özellikle gelişim dönemindeki çocukların tükettikleri besinlere daha çok dikkat etmek gerekmektedir. Sağlığa zararlı ve gelişimi engelleyen yiyecek ve içecekler yerine gelişime katkı sağlayacak besinler ön planda tutulmalıdır. Zihinsel gelişimin devam ettiği ilkokul döneminde çocukların bazı zeka ve dikkat geliştirici besinleri tüketmesi önemlidir. Bu besinler çocukların algı yeteneklerini, hızlı düşünme-hızlı karar verme becerilerini, hafıza ve dikkatimizi güçlendirmektedir. Gelin hep birlikte çocukların zeka ve dikkatlerini geliştiren besinleri inceleyelim.

1.Yağlı Balıklar

Somon, palamut türü yağlı balıklar Omega-3 bakımından zengin olduğu için zeka gelişimine katkı sağlar. Beyinde bulunan sinaptik bağlar arasındaki iletimi kolaylaştırır. Bu da hem hafızayı güçlendirir hem de beynin korunmasını sağlar.

2. Kabak Çekirdeği

İçerisinde bulunan değerli mineraller, hafıza, nedensellik ve düşünme becerilerini içeren bilişsel fonksiyonların gelişmesine yardımcı olur. Sinir sistemine de önemli katkıları olan kabak çekirdeği magnezyum ve B vitamini barındırmaktadır. Bununla birlikte stresi önleyici etkiye sahiptir.

3. Brokoli

İçinde bulunan K vitamini bilişsel fonksiyonların gelişimine katkı sağlar. K vitamini beyinde bulunan hasarlı hücreleri onarır ve beyin gücünü arttırır. Brokolide yüksek oranda bulunan folik asit gerginlik ve stresin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca hafızayı güçlendirmektedir.

4. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler antioksidanlar, E vitamini ve folik asit bakımından zengin besinlerdir. Bu zengin vitaminler, beynin yavaşlamasının önüne geçmektedir. İçerisinde bulunan folatın, büyük ölçüde beyin fonksiyonlarının geliştirilmesinde ve hafızanın kuvvetlenmesine katkı sağlar. Ayrıca kalp-damar hastalıkları, diyabet, göz problemleri gibi çeşitli sağlık sorunlarının önüne geçmede etkilidir.

5. Kuruyemişler

Vitamin, mineral, protein kaynağı olan kuru yemişler, içerdiği yağ asitleri sayesinde hafızayı güçlendirerek unutkanlığın önüne geçer. Bilişsel fonksiyonların gelişmesine katkı sağlayan kuruyemişlerin ruh haline olumlu etkisi vardır ve çökkün duygudurumun önüne geçer.

Çocukların zeka gelimine katkı sağlamak için geliştirilen BİLSEM ZEKA uygulamasını indirmediyseniz hemen indirin.

AppStore: https://bit.ly/bilsemapp

PlayStore: https://bit.ly/bilsemzeka

Öğrenci Sınıf Bilgisi
Görüşme Saati